Iskolánk története

A városiasodó Móron, 1978-ban, a helyi erők összefogásával épült száz személyes bölcsőde lett az ötödik ötéves terv szerinti gyermekintézmény- komplexum első eleme.

A település történetét jól ismerő idős emberek szerint az új iskolát (és az óvodát is) a régi pajtakertek és a cserháti szőlők közötti egykori kukoricaföldekre építették. 1979 tavaszán kezdték el a tereprendezést és az alapozását a CLASP rendszerű, könnyűszerkezetes épületnek. A móri iskolák évtizedes zsúfoltságát valamint a kétműszakos tanítás megszűnését tette lehetővé az új intézmény.

1980 szeptemberében az új iskola 24 osztályából 17 a Radnóti, 7 a Petőfi iskolában kétműszakos tanítással kezdte meg a tanévet, mivel nem tudták határidőre (1980.augusztus 20.) befejezni az építkezést. Az intézmény vezetésével Szekeres Károlyt bízták meg.

1980. december 15-én volt az épület műszaki átadása, és a téli szünet után, 1981. január 5-én modern, új épületben elkezdődött a tanítás.

Az iskola 1,5 hektáros összterületéből csak a 3102 m2 beépített területet vehette birtokba a pedagógiai közösség, a többi balesetveszélyes építési terület maradt még sokáig.

Az eredetileg 16 tantermes iskolában úgy sikerült a 24 osztály 720 tanulóját egy műszakban leültetni, hogy az előadóteremből, a napközis foglalkoztatókból, a könyvtár- és úttörőszobából, de még a műhelyekből is osztályterem lett.

Az első tanév munkájának igazgatói értékeléséből tudta meg a tantestület, hogy az iskola összbekerülési költsége a berendezéssel együtt 52 millió forint, ebből csak a külső parkosítás, füvesítés 1 millió forint volt.

Az új iskola délután és a hétvégeken is rendkívüli zsúfolt programmal működött. A hatalmas tornatermet, mint a nyolcvanas évek legnagyobb alapterületű (518 m2), rendezvényre alkalmas fedett móri helyiségét, sokat használták, nemcsak sportolásra.

1980. október 16-án az újonnan alakult úttörőcsapat a Móron született világhírű állatanatómus, a Kossuth-díjas dr. Zimmermann Ágoston nevét vette fel.

1981 tavaszán a csapatzászló adományozási ünnepély keretében az állandó Zimmermann-emlékkiállítást is létrehozták az intézményben. A kiállítás dokumentumait a Zimmermann-család, valamint az Állatorvostudományi Egyetem Anatómiai és Szövettani Tanszéke ajándékozta a csapatnak. Az ünnepség része volt Nagy Benedek Lebegés című szobrának avatása. Az iskola és az úttörőcsapat kezdeményezésére Mór Nagyközségi Tanács V.B. Zimmermann-emlékérem kitüntetést alapított.

Az iskolai zsibongó egy részletének leválasztásával, majd zárttá tételével a körzet legnagyobb iskolai könyvtárát alakították ki. A megyei és városi szakigazgatási szervek közös döntése volt, hogy ennek a könyvtárnak kettős funkciót kell ellátnia. Biztosítja az iskolának a kézikönyveket, a tanításhoz, a tanuláshoz szükséges ismeretterjesztő és szépirodalmat, folyóiratokat, ugyanakkor lakótelepi közművelődési könyvtárként heti 22 órában áll a 14 éven felüli olvasók rendelkezésére. (1989-től csak az iskolai könyvtárként működik.)

1984-től Csonka Károlynét bízzák meg az iskola vezetésével.

1986. augusztus 27-én az Állatorvosi Anatómusok Európai Szövetségének (EAVA) XVI. Nemzetközi Kongresszusán, a résztvevők (21 országból 247 anatómus, biológus, zoológus) jelenlétében avatták dr. Zimmermann Ágoston körzeti mellszobrát az iskola előtt kialakított parkban.

Az 1988/89-es tanévben megalakul Diák Sportkör, valamint a diákönkormányzat.

1990. július 1- jei hatállyal, az iskola nevét: Dr. Zimmermann Ágoston Általános Iskola elnevezésre változik.

Az 1990/91-es tanévben a tanulók végre birtokba vehették a sportpályát, a hozzá kialakított egyszerű lelátóval.

1991. november 26-án az iskolában – mint az alapítványi székhelyen – megkezdi működését a Dr. Zimmermann Ágoston Általános Iskola (95.000 Ft) és Takács Miklós (5.000 Ft ) által alapított NEBULÓ Tömegsport Alapítvány.

1994. január 24-én megalakult az iskolaszék. Tagjai Frey Attiláné, Jakab Katalin, Martin János, Dr. Pataki László, Skobrák Ferenc, Szloboda Istvánné, Takácsné Rubin Vera, Vécsei Béla, Vécsey Veronika. Ebben az évben kezdődnek az erdei iskolai programok.

1996. augusztus elsejei hatállyal Ujj József matematika- fizika-rajz szakos általános iskolai tanárt nevezték ki az intézmény vezetőjének.

1994-ben bevezetik az internetet, amely ekkor még csak a könyvtárban érhető el.

Az 1997/98-as tanév kiemelt feladata a Nemzeti Alaptantervre épített pedagógiai program és helyi tanterv elkészítése, nevelőtestületi elfogadtatása, fenntartói legitimáltatása és végül nyilvánoságra hozása volt. Ebben a tanévben a DSK átalakul ISK-vá.

1998-ban bevezetik az angol nyelv oktatását, amely az első évfolyamtól választható.

1999-ben felújítják az öltözőket, és kialakításra kerül egy számítástechnika terem.

A nevelőtestület és az intézményvezető támogató nyilatkozattal erősítette meg az Oktatási Minisztériun által meghirdetett és a Comenius 2000 Programiroda által koordinált közoktatási minőségfejlesztési pályázatra való benevezést.

2001-ben többmillió forintos eszközbeszerzés történt.

2002/2003-as tanévben nyelvi labort alakítottak ki, és állami támogatásból új számítógépeket helyeztek üzembe a számítástechnika laborban.

2003/2004-ben bevezetésre kerül az Új NAT, az emelt szintű angol nyelv oktatása és az úszásoktatás minden évfolyamon. Ettől a tanévtől Kovács Jánosnét bízza meg a város képviselőtestülete az intézmény vezetésével. Megújul a tanári szoba új bútorokkal, padlóburkolattal.

2009. augusztustól Walczer Gábort bízza meg a képviselő testület az intézmény vezetésével. Elkezdődik a TÁMOP 3.1.4 „Kompetencia alapú oktatás, egyenlő hozzáférés innovatív intézményekben” című projekt megvalósítása. Rengeteg továbbképzésen vesznek részt a pedagógusok, és sok eszközt sikerül beszereznünk. Teljesen átírják a Pedagógiai Programot, SZMSZ-t házirendet. Önálló innovációk készülnek. 2010-ben a tantestület 100%-a vett részt először csapatépítésen: helyszín Velence. Intézményünk ebben az évben ökoiskola címet nyert el.  Szeptemberben iskolánk rendezte az első Városi Diáksportnapot. 2011-ben tantestületünkből 18 fő az erdélyi testvérvárosunkba, Nyárádszeredára látogatott, ahol szakmai, kulturális programokon vett részt és együttműködési megállapodást kötött a helyi Deák Ferenc Általános iskolával. Decemberben Obervellachban nyelvi táborban vehettek részt tanítványaink. TIOP pályázaton 10 digitális táblát szereltek fel az iskolában, és megújult a számítógépparkunk is. A 30 éves évforduló alkalmából több rendezvény, sportverseny és jubileumi kiadvány tette emlékezetessé az ünnepségsorozatot.

2012-ben életbe lépett az új Köznevelési Törvény. 2013 szeptemberében az önkormányzat helyett az állam lett a fenntartó és a járási KLIK a közvetlen irányító szerv. Megalakult az iskolatanács 3 fővel. Ebben az évben még több mint 2 millió forintért eszközöket, iskolabútorokat tudtunk beszerezni. Ingyenes lett a tankönyv az első évfolyamon. 2014-ben a nyertes TIE pályázaton sok sporteszközt valamint az iskolai konyhakerthez szerszámokat kaptunk. Új ezközökkel és módszerrel kezdtük mérni a tanulók fizikai állapotát.

Regionális sportszakmai konferenciát szerveztünk, ahol az ország oktatási intézményeiből 160 fő érkezett a rendezvényre. 2015-ben megtörténik az iskola energetikai felújítása, szigetelést kap, és új nyílászárókat, valamint napelemeket.

2016-ban elkezdődnek a minősítő eljárások, egyelőre az önként jelentkezőknél.

Gyökeres változást hozott a 2016/17-es tanév. Ettől az időponttól 2016. november 31-ig a Klebelsberg Központ irányította a munkánkat. 2016. december 1-vel megalakult a Székesfehérvári Tankerületi Központ, mint önálló jogi személy. Fejlesztettük az iskolabútor-állományt 180 székkel és 120 iskolapaddal. Szülői összefogással kialakítottunk egy tornaszobát. Bevezettük próbaképpen a KRÉTA-naplót, a papír alapú naplóval párhuzamosan.

2017/2018 –as tanév: a Székesfehérvári Tankerületi Központ a fenntartó és a működtető is. A KRÉTA e-napló kötelező lett minden állami fenntartású intézményben. EFOP 3.2.4 Digitális kompetencia fejlesztése pályázat keretén belül a pedagógusok laptopokat kaptak, és a történelem tanításához tableteket a tanulók.

2018/2019-es tanév: új műanyag burkolatot kapott az aszfaltos kézilabdapályánk, a Kodály program keretében új elektromos zongorát kaptunk. Tervezzük az iskola profiljának átalakítását magyar-angol kéttannyelvű intézménnyé.

© Dr. Zimmermann Ágoston Általános Iskola – Mór 2024. | web: info@u22.hu